Milyen nő ne vágyna egy romantikus lánykérésre, amikor élete szerelme megkéri a kezét, és térdre ereszkedve gyűrűt húz az ujjára?
Az ábrándozás azonban ritkán tér ki arra, hogy milyen gyűrűtípusok léteznek a lánykéréshez és az esküvőhöz kapcsolódóan. A romantikus filmekben minden tökéletesen van megtervezve. A szerelmes férfi pontosan tudja, milyen gyűrűre vágyik a párja, varázslatos helyszínt választ a lánykéréshez, a pillanat tökéletesen időzített, majd a lenyűgöző "igen" után előkerül a ragyogó gyémántgyűrű. De mi a valóság? Hogyan találja meg egy férfi a tökéletes gyűrűt párjának? Gondoltad volna, hogy mennyi kérdés merül fel a lánykérés előtt a gyűrűkkel kapcsolatban? Mit jelentenek a különböző gyűrűtípusok, mikor és hogyan viseljük őket? Segítünk eligazodni a fogalmak között, hogy világosabbá váljanak az esküvői gyűrűkkel kapcsolatos fogalmak.
Milyen esküvői gyűrű típusok vannak?
Rengeteg fogalom kering az emberek köztudatában, de kevesen tudják pontosan, hogy melyik mit jelent. Mikor beszélünk eljegyzési gyűrűről, és mikor jegygyűrűről? Mi a szerepe a kísérőgyűrűnek, és mikor kerül képbe a karikagyűrű? Nézzük a részleteket!
Az a gyűrű, amellyel egy férfi megkéri egy lány kezét, eljegyzési gyűrűnek nevezik. Általában ez egy köves gyűrű, de manapság már egyre többen eltérnek a hagyománytól. Az eljegyzési gyűrűt a leendő férj titokban vásárolja a kedvesének, és a lánykérést meglepetésként szervezi. Az eljegyzési gyűrűk széles választéka és számtalan típusa sokszor okoz fejtörést a férfiaknak.
Először is, a gyűrű anyagát kell kiválasztanunk, ami általában arany, de manapság már nem ritka az ezüst vagy a modern nemesfém választása sem.
Ezután következik a kő kiválasztása. Hagyomány szerint egyetlen kő díszíti a gyűrűt, de lehetnek mellette kisebb kiegészítő kövek is. Az eljegyzési gyűrű fő köve általában a gyémánt, ami a kapcsolat erősségét jelképezi. Azonban nem mindenki engedheti meg magának anyagilag, ezért vannak impozáns, de olcsóbb lehetőségek is, mint például a cirkónia. Az eljegyzés a férfi elszántságát és elkötelezettségét jelképezi, így akár egy kevésbé értékes köves gyűrűvel is bátran állhatunk a szerelmünk elé, hiszen a szándék a legfontosabb.
A karikagyűrű, más néven jegygyűrű, egy folytonos, kör alakú gyűrű, amely az örök szerelem és az időtlenség szimbóluma. Kifejezi a hűséget és az elköteleződést. Az esküvőhöz kapcsolódó gyűrűtípusok közül a karikagyűrű az egyetlen, amelyet mind a menyasszony, mind a vőlegény visel. A viselés hagyománya egészen az ókori Egyiptomig nyúlik vissza. Régen csontból vagy vasból készült, de napjainkban az arany a legnépszerűbb választás. Bár az arany hagyományosan a gazdagság és a bőség jelképe, ma már elterjedt az ezüst, a platina, a nemesacél és akár a kaucsuk karikagyűrű is.
Egy évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlen volt ennyiféle karikagyűrű, mint amilyenek ma már elérhetők. A szüleink jegygyűrűi kizárólag egyszerű sárga aranyból készültek, sima felülettel, és csak a szélességükben volt némi különbség. Monogramot vagy dátumot gravíroztak a gyűrű belsejébe. Ma már számos ékszertervező specializálódik jegygyűrűk tervezésére. Nem csak árban, hanem alapanyagban, mintázatban és formában is óriási a választék a
karikagyűrűk között.
Míg korábban kizárólag az arany jegygyűrűk voltak elterjedtek, manapság már a rozé- és fehérarany is népszerű választás. A hölgyek gyűrűit gyakran kő díszíti, amelyek lehetnek egyszerű cirkóniától egészen a drágakövekig számos fajta. Manapság egyre ritkább, hogy a férfi egyedül választja ki a jegygyűrűt, inkább az esküvői készülődés során közösen választják ki a karikagyűrűt a pár.
Kísérő gyűrű: Ha az eljegyzés karikagyűrűvel történik, szokás szerint a hölgy egy kísérő gyűrűt is kap mellé. A kísérő gyűrű anyaga és típusa megegyezik az eljegyzési gyűrűvel, csak a megnevezésben van különbség. Mivel egyre ritkábban történik eljegyzés jegygyűrűvel, a kísérő gyűrű is kezd kikerülni a divatból.
A gyűrűk viselési helye - Hogyan hordjuk őket?
A hagyomány szerint az eljegyzési gyűrűt a bal kéz gyűrűsujjra kell felhúzni. Az eljegyzési gyűrűt az esküvő után általában a jobb kéz középső ujjára helyezik át, bár a szokások ebben már lazultak. Ha az eljegyzés karikagyűrűvel történt, mindkét fél a bal kéz gyűrűsujján viseli azt az esküvő napjáig, majd az esküvői ceremónia során felhúzzák egymás jobb kéz gyűrűsujjára.
Miért éppen a bal kéz gyűrűsujjára kerül az eljegyzési gyűrű lánykérésnél?
Az egyiptomiak úgy gondolták, hogy ez a legmegfelelőbb hely az érzelmek kifejezésére, hiszen ebből az ujjból vezet egy ér a szívhez. Az esküvői ceremónia részeként a gyűrűket egymás ujjára húzzák.
A karikagyűrűket addig a gyűrűtartó párnán tartják, az esküvői gyűrűtartóban vagy dobozkában, amíg fel nem húzzák őket. A gyűrűtartót választhatja a jegyespár, vagy gyakran ajándékba kapják valamelyik családtagtól vagy közeli baráttól. Népszerűek a fa gyűrűtartók, amelyekbe belevésik a fiatal pár nevét
és a házasságkötés dátumát.
Most, hogy már mindent tudsz az esküvői gyűrűk különböző típusairól, fókuszálhatsz az esküvő többi részletére, például a helyszínre, a tökéletes esküvői zenére, az ételmenüre és a programok kiválasztására.
Sok boldogságot kívánunk!